Destek

Yardım Başlıkları
Ücretsiz Üyelik İşlemleri
 • Üye Ol

Stokyap ’a üye olmak çok kolay ve tamamıyla ücretsizdir. Kayıt sayfamızdan üye kayıt formunu doldurarak sisteme kayıt olabilirsiniz. Üye kayıt formunu doldururken sizden istediğimiz bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz, herhangi bir durumda size ulaşmamız açısından çok önemlidir. Bilgilerinizin güncelliği daha alışveriş güvenli alışveriş deneyimi sunacaktır.

Hemen Kayıt Ol,

İster al ister sat.

 • Şifremi Unuttum

Şifrenizi unutmanız durumunda kayıt sayfasında bulunan “Şifremi Unuttum” linkine tıklayarak e-postanızı girebilir ve yeni bir şifre talebinde bulunabilirsiniz. Size gönderilecek olan e-postada bulunan linke tıklayarak yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.
 
Şifrenizi dilerseniz sisteme giriş yaptıktan sonra “Bana Özel” sayfasından değiştirebilirsiniz.

 

 • Ücretsiz Sanal Mağaza 

Stokyap.com 'da ücretsiz sanal mağazanızı oluşturarak, hemen satış yapabilirsiniz. Ürün ilanlarınızı sınırsız ve ücretsiz olarak yayınlayabilirsiniz. 

 

Güvenli E-Ticaret Sistemi ( Güvenli Alışveriş )

 

 • Güvenli Alışveriş Sistemi Nedir?

Güvenli Alışveriş Sistemi, elektronik ortamda yapılan alışverişlerde hem alıcıyı hem de satıcıyı koruyan bir uygulamadır. Güvenli Alışveriş sayesinde alıcıya satın aldığı ürünü görerek onaylama imkanı, satıcıya ise ödeme güvencesi sunulmaktadır.

 

Güvenli E-Ticaret satıcıyı, ürünün teslimi karşılığında bedeli tahsil edememe riskine karşı; alıcıyı da bedelin ödenmesine karşılık, ürünün veya hizmetin teslim alamama veya ürünün belirtilen özelliklerde olmama riskine karşı koruyan güvenlik uygulamasıdır.

 

 • Güvenli Alışveriş Sistemi Nasıl Çalışır ?

Güvenli Alışveriş Sistemi Alıcının ürünün veya hizmetin ödemesini yapmasıyla başlar. Yapılan ödeme, Stokyap güvenli havuz hesabı PayGuard sisteminde korumaya alınır.

 

Satıcı Üye Ürün/ürünleri Kargoya Verir.

Satıcı 3 iş günü içerisinde ürünü kargoya verir ve kargo bilgilerini sisteme girer. Alıcı müşteri, satıcının girdiği kargo takip bilgisiyle ürününün nerede olduğunu görebilir.

 

Alıcı kargosunu teslim alarak kontrol eder.

Alıcı, hasarlı veya satın aldığından farklı bir ürünün eline geçmesi durumunda; İade işlemi başlatıp ürünü hiç bir masraf karşılamadan geri gönderme ve ödemesi geri alma hakkına sahipdir.

 

Ürün ilanda belirtildiği gibi Alıcının istediği ürün ise; Stokyap Payguard güvenli havuz hesabında tutulan ödeme, Satıcıya aktarılır.

 

Alıcı üye alışveriş deneyimini, Satıcıya yorum vererek tamamlayabilir.

 

 • 3D Secure Doğrulama

Stokyap.com 'da Güvenli Alışveriş kapsamında kredi kartı ve banka kartlarınız ile yaptığınız tüm ödemeler 3D Secure güvencesi ile gerçekleşir.

 

3D Secure, internette alışveriş işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş olan bir kimlik doğrulama sistemidir.

 

Alıcı / Müşteri İşlemleri
 • Ürün Satın Al

Ödemenizi kredi/banka kartınızı kullanarak veya ödeme sayfasında belirtilen alternatif ödeme seçenekleri ile güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 
Kartlarınızla gerçekleştireceğiniz ödemelerde, kartı bilgileriniz hiçbir şekilde Stokyap tarafından kayıt edilmez. Ödemeniz güncel güvenlik protokolleriyle alınır.

 

Ödemesini gerçekleştirdiğiniz sipariş güvenlik kontrollerinden sonra ödeme onayı verilir ve Satıcı Üyeye bildirilir.

 

 • Siparişim Ne Zaman Kargolanır ?

Ödeme onayı verilmiş siparişiniz satıcı üyeye bildirilir. Satıcı siparişinizi ortalama 3 iş günü içerisinde kargo firmasına teslim eder. Bu süreyi satıcı belirler ürün detayı kısmında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz veya Ürün detayı kısmından satıcıya mesaj göndererek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 • Kargom Nerede ?

Satıcı Üye kargo firmasına teslim ettiğini siparişinizin gönderi bilgilerini Stokyap panelinden ilgili bölüme giriş yapar. Bu durum alıcı üyeye bildirim olarak iletilir. Satıcının girmiş olduğu kargo bilgileri Stokyap yönetim panelinede ulaşır. Gerekli doğrulamalar yapılınca. Alıcı Üyeye eposta yoluyla gönderilir. Eposta içerisinde bulunan linkten anlık kargo sorgulamasını kolaylıkla yapabilir ve ürününüzün nerede olduğunu görebilirsiniz.

 

 • Kargo Gecikti Ne Yapmalıyım ?

Kargonuzdaki gecikme durumunda ürün detayından satıcıya mesaj göndererek durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Ürünü satın almaktan vazgeçtiyseniz durumu Stokyap Destek Ekibine sipariş iptal isteğinizi bildirip ödemenizi geri alabilirsiniz.

 

14 günü geçen gecikmelerde sipariş otomatik olarak iptal edilir, ürün bedelinin alıcı üyeye iadesi gerçekleştirilir.

 

 • Siparişimi İptal Edebilir Miyim ?

Eğer siparişiniz henüz kargoya verilmediyse kolaylıkla iptal edebilir ve ödemenizi geri alabilirsiniz. Kargo gönderimi yapılmış olan siparişlerinizin iptalini Çayma Hakkı Kapsamında gerçekleştirebilirsiniz. 

 

 • Ürünü Nasıl İade Edebilirim ?

Üyelik panelinizden Bana Özel ve Alıcı işlemleri bölümünden ilgili siparişe ulaşıp İade Et butonunu kullanak iade işlemi başlatabilirsiniz. Eğer üye olmadan alışveriş yaptıysanız gönderilen epostaya yanıt vererek veya Stokyap Destek Ekibine bilgi vererek iade işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 • İade Şartları Nelerdir ?

Stokyap üyelerinin yaptıkları her alışveriş Stokyap Güvencesi ve koruması altındadır. 

İlgili mevzuat gereği ve Stokyap Satış kurallarınca; Alıcı üye 15 iş günlük iade etme hakkına sahiptir. Alıcı hiç bir masraf karşılamadan ürünü belirtilen süre dahilinde ücretsiz iade etme ve sözleşmeden çayma hakkı mevcuttur. Bu durum Mesafeli Satış Sözleşmesinde belirtildiği şekilde işler.

 

 • Teslim Aldığım Ürün Hasarlı Çıktı, Ne Yapmalıyım ?

Öncelikle kırılabilir nitelikdeki ürünleri kargo firmasından kontrol ederek teslim almanızı öneririz. Eğer bir kırılma hasar söz konusu ise Kargo görevlisinden Hasar tespit tutağı ile durumun kayıt altına aldırmanız ve Satıcı / Destek Ekibi ile iletişeme geçmeniz yeterli olacaktır. Ürünü gönderen Satıcı/Üye, kırılabilecek yada hasar görebilecek tüm ürünleri hasar görmesini önleyecek şekilde paketlemekle sorumludur. Ürünün hasar görmeyecek şekilde gönderilmeme durumu söz konusu ise, ürün / paket görsellerini Destek Ekibimize ulaştırmanızı rica ederiz. Tercih edilen kargo firması tarafından bu süreç yönetilmektedir.

 

 • Aldığım Ürün Orijinal Mi ?

Stokyap.com Orijinal ürünü ve marka sahiplerini destekler. Almış olduğunuz ürünün orjnal olduğundan şüphe duyarsanız; durumu Stokyap Destek Ekibine bildirip incelemesini yaptırabilir veya Satıcı üye ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 • İade Ettiğim Ürünün Ödemesini Ne Zaman Alırım ?

İade işlemi başlatıp geri gönderiminizi yaptığınız ürün Satıcıya üyeye ulaştıktan sonra 3 iş günü içinde iadeyi kabul edip onaylaması durumunda. Ödemeniz geri iadeye uygun hale gelir ve ödeme aracınıza geri aktarılır. Geri aktarılan miktar ödeme aracı hakeretlerinizde artı bakiye olarak gözükür. 

 

 • İade İşlemim Satıcı Tarafından Onaylanmayarak Red Edildi ?

Satıcı Stokyap sisteminde gönderdiği ürünü iade almakla yükümlüdür. Satıcının ürün iadesini almaması gibi durumlarda Stokyap.com Şikayet bildirimi bölümünden destek ekibimize bilgi verebilirsiniz. Stokyap şikayetinize istinadan ilgili işlem için inceleme başlatarak, satıcıya ürün bedelini aktarılmasını erteletebilirsiniz. Satıcı ürünün iade edilemeyeceği, cayma hakkının kullanılamayacağı durumları ürün ilanında belirtmiş olma kaydı ile gerekli bilgilendirmeyi sağlaması durumunda, Alıcı üyeye neden iade işleminin onaylanmadığını bilgisini vermekle yükümlüdür.

 

 • Stokyap Şikayet Görüş ve Önerileriniz ?

Stokyap.com olarak Müşteri memnuniyeti tartışmasız en önemli hedefimizdir. Yüksek müşteri memnuniyeti oranımızı korumak için müşteri şikayet ve görüşlerinizi bildirmenizi rica ederiz. Stokyap şikayet bildirimi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

 • Ne Zaman Yorum Kullana Bilirim ?

Alışveriş işleminizin her aşamasında, alışverişinizi değerlendirebilirsiniz. Yorumun yayına girmesi işlemin sistem tarafından onaylanıp kapatıldığında gerçekleşir. 

 

Yasaklı Ürünler

 Stokyap.com 'da satışına izin verilmeyen Yasaklı Ürünler Listesi:

Sağlık Beyanlı Ürünler: Sağlık Bakanlığı’nın aşağıda bilginize sunulan 25.04.2014 tarihli Bilgilendirme Yazısı gereğince; tanıtımında sağlık beyanı yani “insan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı olduğu yahut hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili olduğu, koruduğu, tedavi ettiğini belirten, ileri süren veya ima eden ifadeler” içeren ürünlerin tanıtım ve satışı yasaktır.

Sağlık Bakanlığı’nın 25.04.2014 tarihli Bilgilendirme Yazısı:

“Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından hazırlanan 07/06/2013 tarih ve 28670 sayılı “Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelikte” Sağlık Beyanı; İnsan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı olduğunu yahut hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili olduğunu, koruduğunu, tedavi ettiğini belirten, ileri süren veya ima eden tüm ifadeler olarak tanımlanmıştır. Mevzuata aykırı şekilde sağlık beyanında bulunarak yapılan ürün tanıtım/satışlarına yönelik olarak uygulanan yaptırımların arttırılması amacıyla 02/01/2014 tarihli ve 6514 sayılı “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” a sağlık beyanıyla ilgili madde hükmü eklenmiştir.

İlgili Kanunun 31 inci maddesi 14/5/1928 tarihli ve 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanununun 18 inci maddesinin üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkrası, “Tanıtım veya satışların internet üzerinden yapılması hâlinde, Bakanlık tarafından derhâl erişimin engellenmesine karar verilir ve bu karar uygulanmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna bildirilir. Yetkili merciden izin almaksızın veya verilen izne aykırı olarak sağlık beyanı ile ürün tanıtım ve satışını yapanlar hakkında Yirmi Bin Türk Lirasından Üç Yüz Bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. Fiillerin tekrarı hâlinde verilecek idari para cezası, daha önce verilen cezanın iki katı olarak uygulanır” şeklinde, aynı Kanunun 32 nci maddesi ise, 1262 sayılı Kanunun 19 uncu maddesinin birinci fıkrası “Müstahzar olmamakla beraber hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği beyanı ile herhangi bir ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlar bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca bunların tanıtım veya satışlarının internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortam üzerinden yapılması hâlinde 18 inci maddenin üçüncü fıkrası uygulanır.” şeklinde düzenlenmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda mevzuata aykırı şekilde sağlık beyanı belirten ürünlerin tanıtım ve satışı yasaktır.”

Reçeteyle Satılan İlaçlar: Doktor reçetesiyle verilen ilaçların tanıtımı veya satışı.

Kültür ve Tabiat Varlıkları: 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamında; "Millî tarihimizdeki önemleri sebebiyle, Millî Mücadele ve Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna ait tarihî değer taşıyan belge ve eşyalar, Mustafa Kemal Atatürk'e ait zatî eşya, evrak, kitap, yazı ve benzeri taşınırlar" korunması gerekli taşınır kültür ve tabiat varlıkları olarak nitelendirilmektedir. Öncelikle; bu kanun kapsamında yukarıda ifade edilen taşınır kültür ve tabiat varlıklarının korunmasının gerekli olup olmadığının tespiti açısından "Korunması Gerekli Taşınır Kültür Ve Tabiat Varlıklarının Tasnifi, Tescili Ve Müzelere Alınmaları Hakkında Yönetmelikteki" düzenlemeler doğrultusunda tasnif ve tescile tabi tutulur. Tasnif ve tescil dışı bırakılan ve müzelere alınması gerekli görülmeyen eserler ise sahiplerine bir belge ile iade edilir. Bu sebeple tasnif ve tescile ilişkin belgesi olmayan eserlerin Bu Web Sitesinde satışı yasaktır. Ayrıca; 2933 Madalya ve Nişanlar Kanunu gereği; Devlet Şeref Madalyası; Devlet Övünç Madalyası; Devlet Üstün Hizmet Madalyası; Devlet Savaş Madalyası ve Devlet Nişanı; Cumhuriyet Nişanı; Liyakat Nişanıları'nın Bu Web Sitesinde satışı yasaktır.

Web Ortamında Saldırma ve Program Kırma Yazılımları: Web ortamında saldırma ve program kırma (hacking) yazılımları. Yazılımlara, sunuculara veya web sitelerine yasa dışı bir şekilde erişmeyi sağlayan yazılımlar. Cep telefonlarına ve diğer iletişim veya içerik dağıtım sistemlerine/aygıtlarına yasa dışı erişime olanak sağlayan yazılımlar. Ücretsiz kablo hizmetleri almak için kablo veya uydu sinyallerini çözen decoder ürünler. Kablosuz internet bağlantılarını yakalayıp şifrelerini kıran yazılım ve ürünler.

Ateşli Silahlar: Kurusıkı, havalı, pompalı, fişek atan, gerçek mermi veya plastik mermi atan, çalışan veya çalışmayan, ateşli silahların, biber gazı (göz yaşartıcı gaz), elektro şok cihazlarının, her türlü askeri mühimmatın (mermi, el bombası, molotof kokteyli, kara-deniz mayınlarının v.b.), patlayıcı maddelerin, her türlü kesici ve delici aletin (kılıç, kama v.b.), saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel olarak yapılmış tüm diğer ateşli silahların satışı yasaktır.

Silahlar, tabanca ve tüfekler, mühimmat, balisong bıçaklar, kelebek bıçaklar ve pirinç muştalar. Silah yapımı ile ilgili her türlü malzeme, tarif, kroki, çizim benzeri bilgi kaynakları satışı yasaktır. (Oyuncak niteliğinde, boyalı top, su tabancası, paintball tabancaları satılabilir.) Koleksiyon özelliği olan, ateşli olmayan, 50 yıl ve öncesinde üretilmiş, kama, hançer, süngü, kın ve benzeri ürünler satılabilir. Koleksiyon özelliği taşısa dahi ateşli silahlar satılamaz.

Kopya & Korsan Ürünler: Telif hakları kapsamında, her türlü ses, görüntü taşıyıcılarının bandrolsüz satışı yasaktır. Bandrol yasasından önce üretilmiş ve ticari ürün kapsamından çıkmış koleksiyon özelliğindeki plaklar ve kasetler satılabilir.

Tütün ve Mamulleri ve Elektronik Sigara: 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun’un 3. Maddesinin 1., 2., 5., 11. ve 14. fıkraları gereği olarak; Tütün, tütün mamulleri ve benzeri ürünler ile bu ürünlere ait isim, marka ya da ibare taşıyan ya da bu ürünlere benzeyen ya da bunları çağrıştıran şekillerde olan her türden ürünler ve elektronik sigaralar.

Alkol: Alkol içeren içeceklerin satışı yasaktır. Boş veya minyatür şişeler, karafaki gibi koleksiyon malzemeleri ve şarap, şampanya, bira, konyak yapımında kullanılan malzemeler (Fıçı, mantar vs.) satışı serbesttir.

Yasaklı Yayınlar: Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında yayını ve dağıtımı suç teşkil eden her türlü bölücü, ırkçı, irticai ve illegal siyasi düşünce ve oluşumları övücü dergi, gazete, kaset, CD, VCD, DVD ve benzeri yayınlara ait ilanlar yasaktır.

Yasaklı Hayvan Türleri: Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, American Stafford cinsi köpekler, Saka, İskete, Florya cinsi kuşlar, Yılan, Timsah vb. sürüngenler, Örümcek, Akrep, Çiyan vb. eklembacaklılar, Sincap, Tilki, Kurt, Kirpi, Yabani Tavşan, Ada Tavşanı, Domuz, Saksağan, Bıldırcın, Keklik, Kaya Güvercini, Çulluk, Sülün, Yaban Kazı gibi av ve yaban hayvanları sınıfına giren hayvanların satışı yasaktır.

Cinsel İçerik ve Pornografik Ürünler: Para karşılığı cinsel ilişki tanıtımı içeren ilanlar. Yetişkin cinsel fantezi ürünleri ve pornografik yayınlar (VCD, DVD, VHS, Dergi). Çocuk pornosu veya kabul edilemez özellikte başka materyaller. (Cinsel eğitim ve benzeri tıbbi yayınlar hariç)

Taklit Tasarım Ürünleri: Tasarımcı ürünlerinin kopyaları veya imitasyonları olan ürünler.

Sahte Belgeler: Sahte kimlikler, pasaportlar, diplomalar ve asalet unvanları.

Trafik Aygıtları: Radar kilitleyiciler, araç plakası örtüleri, trafik işareti değiştiriciler ve ilişkili ürünler.

Fon & Hisse Senedi: Hisse Senedi, Tahvil, Bono; yürürlükte olan, borsada işlem gören değerli evraklar. Faizle para satışı (Tefecilik) ve benzeri faaliyetlerin tanıtımını yapan ilanlar yasaktır.

Organ Satışı: İnsan organlarının satışı, organ ticareti suç ve yasaktır.

Şans Oyunları: Sonucu belli olmamış şans oyunlarına ait, bilet, kupon vb. belgeler.

Kişilik Hakları: Kişilik haklarını ihlal eden her türlü özel haber, fotoğraf, görüntü, telefon numarası, e-posta, ikametgâh adresi gibi bilgiler.

Uyuşturucu ya da Bağımlılık Yaratan Maddeler: Yasal olmayan doğal ya da kimyasal maddeler, her türlü uyuşturucu madde.

Telsiz: "Telekomünikasyon Kurumu" ve "Kısa Mesafe Erişimli Telsiz Cihazları (KET) Yönetmeliği"ne uygun olmayan ve lisans gerektiren tüm telsizlerin, Bu Web Sitesinde satışı yasaktır.

Numaralı Gözlük Çerçevesi, Camı ve Lens Satışları: 5193 sayılı Optisyenlik Hakkındaki Kanun gereği; numaralı gözlük camı, gözlük çerçevesi satmak, gözlük montajı ve her türlü lensi satma yetkisinin optisyenlik mesleğini icra eden optisyenlere verilmiş olması ve satışın en yüksek sağlık idaresinden alınan ruhsat çerçevesinde optisyenlik müessesesi adı altında gerçekleşmesinin zorunlu olması sebebiyle Bu Web Sitesinde her türlü lens, numaralı gözlük camı ve gözlük çerçevesi satışı yasaktır.

İşitme Cihazları: Bu Web Sitesinde her türlü işitme cihazı ürünlerinin satışı yasaktır.

Veteriner tıbbi ürünleri: Bu Web Sitesinde her türlü veteriner tıbbi ürünlerinin satışı yasaktır.

Yasaklı Ürünler Listesi

 

 • Airbag ve ekipmanları
 • Alım-Satımı devlet iznine tabi olan ürünler
 • Alkollü içecekler
 • Ateşli silahlar ve bıçaklar
 • Askeri teçhizat
 • Canlı hayvan
 • Çalıntı mallar, seri numarası çıkarılmış ürünler
 • Dinleme cihazları
 • Hisse senedi, tahvil, bono
 • İnsan ve diğer canlı organları
 • Kaçak ve ithalatı yasak ürünler
 • Kopya ve bandrolsüz ürünler
 • Kültür ve tabiat varlıkları
 • Maymuncuk ve kilit açıcılar
 • Promosyon ürünleri
 • Pornografik içerikli malzemeler
 • + 18 Ürünler
 • Radar dedektörleri
 • Reçeteli ilaçlar, Lensler ve Gıda Takviyeleri
 • Resmi kıyafetler ve üniformalar
 • Sahte veya Replika ürünler
 • Şans oyunları biletleri
 • Telsiz ve komünikasyon cihazları
 • TV dekoderleri ve şifreli yayın çözücüler
 • Tütün mamulleri & Elektronik sigaralar
 • Uyuşturucu maddeler
 • Ürün vasfına sahip olmayan listelemeler
 • Yanıcı ve patlayıcı maddeler
 • Yasaklı yayınlar
 • Telif hakkını haiz ürünler
 • İlaç testlerini geçmeye yönelik yardımcı maddeler
 • Web ortamında saldırma ve program kırma yazılımları
 • Mucizevî Tedavi Ürün veya Hizmetleri, Falcılık ve Büyücülük ve sair Hizmetler
 • Kişilik Hakları
 • Yasaklı Hayvan Türleri
 • Ürün özelliği taşımayan satışlar
 • Cinsel aktiviteye ilişkin ürünler
 • Toplu elektronik posta adresleri ve listeleri
 • Sosyal Ağ ve Diğer İnternet Üyelik Hesapları
 • Uyuşturucu Maddeler
 • Diğer kurum, kuruluş ve e-ticaret platformlarına ait hediye çeki ya da indirim kuponları
 • Taşıtların yönetim sistemine müdahale amacıyla kullanılan cihaz ve teçhizat
 • Emniyet kemeri adaptörü